Kredit Galenici dala Unikredit banka

Bez autora
Sep 05 2011

Kredit kojim je odblokiran račun proizvođača lekova iz Zemuna odobrila je Unicredit banka. Garanciju za taj kredit dala je Vlada Srbije, a u okviru garancije od 70 miliona evra o kojoj je odluka doneta još u junu. Lekari i farmaceuti tvrde da finansijski problemi nekada ključnog snabdevača Srbije lekovima nisu bitno uticali na snabdevenost, pa nisu prouzrokovali ni velike probleme bolesnicima oslonjenim na lekove te kuće, po pravilu, jevtinije od uvoznih. Zbog nedostatka sirovina Galenika je prestala da proizvodi i tržištu isporučuje lek heparin, nezamenjivo sredstvo za regulisanje koagulacije pri svakoj operaciji, a dugo vremena nema ni baktrima u bilo kojoj formi, a nije ni uvezen. Prosečna cena domaćeg leka nekoliko je puta niža od prosečne cene uvoznog, pa iz tog razloga, jer fond za zdravstvo pre svega štiti sebe, ti jeftiniji lekovi dominiraju listom lekova na recept. Tokom prošle godine Galenika je isporučila 11 odsto potrošenih lekova na recept. Lekari takođe podsećaju da je opšta doktrina njihove profesije da se pacijentu ne prepisuje ni skup ni jevtin nego lek izbora, dakle onaj lek koji je u tom trenutku najbolji za pacijenta“, ali da je „samom listom lekova taj lek izbora pacijentu uskraćen.

Kredit Galenici dala Unikredit bankaKako saznaje Danas, kredit kojim je odblokiran račun proizvođača lekova iz Zemuna odobrila je Unicredit banka. U Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Danasu je rečeno da je garanciju za taj kredit dala Vlada Srbije, a u okviru garancije od 70 miliona evra o kojoj je odluka doneta još u junu.

Kako je garancija data pre rebalansa budžeta, do tog objašnjenja Danas nije došao.

Tek lekari i farmaceuti koje je kontaktirao Danas tvrde da finansijski problemi nekada ključnog snabdevača Srbije lekovima nisu bitno uticali na snabdevenost, pa nisu prouzrokovali ni velike probleme bolesnicima oslonjenim na lekove te kuće, po pravilu, jeftinije od uvoznih. Prema tim izvorima zbog nedostatka sirovina Galenika je prestala da proizvodi i tržištu isporučuje lek heparin, nezamenjivo sredstvo za regulisanje koagulacije pri svakoj operaciji, a dugo vremena nema ni baktrima u bilo kojoj formi, a nije ni uvezen.

Prosečna cena domaćeg leka nekoliko je puta niža od prosečne cene uvoznog, pa iz tog razloga, „jer fond za zdravstvo pre svega štiti sebe“, ti jevtiniji lekovi dominiraju listom lekova na recept. Tokom prošle godine Galenika je isporučila 11 odsto potrošenih lekova na recept.

Lekari koje je konsultovao Danas takođe podsećaju da je opšta doktrina njihove profesije da se pacijentu ne prepisuje ni skup ni jevtin nego „lek izbora, dakle onaj lek koji je u tom trenutku najbolji za pacijenta“, ali da je „samom listom lekova taj lek izbora pacijentu uskraćen“.

Račun Galenike bio je u blokadi 109 dana tokom poslednjih godinu dana, od toga u kontinuitetu 90 dana od 26. maja do 24. avgusta kad je odblokiran. U partijskoj podeli javnih preduzeća, Galenika je, kad je ušao u vlast, pripala SPS-u. Pošto su na videlo izbili svi njeni finansijski problemi, dotadašnji direktor Nenad Ognjenović je smenjen, a firmom sada upravlja vršilac dužnosti. Prema podacima iz Agencije za privredne registre, Galenika je tokom prošle godine povećala broj zaposlenih za oko 100 ljudi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik